Dlaczego lepiej zainwestować w klimatyzację stacjonarną?
Utrzymanie w budynku temperatury zapewniającej jego użytkownikom pełen komfort termiczny wymaga korzystania z odpowiednich urządzeń, które w razie potrzeby ogrzeją lub schłodzą poszczególne pomieszczenia. W przypadku upałów będzie to niezwykle trudne, gdy chodzi o pomieszczenia, w których znajdują się duże przeszklenia, zwłaszcza jeżeli są one umieszczone od południa lub południowego zachodu. Problemy tego rodzaju pojawiają się też na niezbyt dobrze zaizolowanych poddaszach. Rozwiązaniem okaże się profesjonalny montaż klimatyzatorów. W Białej Podlaskiej usługami tego rodzaju zajmuje się firma DIG & DRILL. Warto jednak pamiętać, że fachowo założonego systemu nie da się zastąpić tańszymi klimatyzatorami przenośnymi. Przekonajmy się, dlaczego tak jest.
Co trzeba wiedzieć o działaniu klimatyzacji?
Klimatyzator to urządzenie, które zmniejsza temperaturę w pomieszczeniu dzięki odbieraniu ciepła nagromadzonego w znajdującym się w nim powietrzu oraz wyprowadzaniu go na zewnątrz. Jest to możliwe dzięki stosowaniu dwóch wymienników. Jeden z nich nazywany parownikiem odpowiada za ochładzanie powietrza dzięki stosowaniu specjalnej substancji, mającej zdolność do szybkiego ogrzewania się i zmiany stanu skupienia na lotny. Drugi określany jako skraplacz powoduje, że sprężony gaz może ponownie zamienić się w ciecz, oddają przy okazji nagromadzone ciepło do powietrza opływającego wymiennik.
Działanie klimatyzacji stacjonarnej a mobilnej
W klimatyzatorze stacjonarnym oba wymienniki są od siebie oddzielone – jeden jest montowany w pomieszczeniu, może więc skutecznie je schładzać, a drugi znajduje się na zewnątrz, dzięki czemu sprawnie oddaje ciepło do opływającego go powietrza. W klimatyzatorach mobilnych oba wymienniki znajdują się w jednym urządzeniu, a ciepło jest wyprowadzane rurą wystawianą za okno. Takie rozwiązanie nie pozwala na osiągnięcie wysokiej efektywności i choć jest tańsze, to nie gwarantuje równie dobrych efektów co klasyczna klimatyzacja typu split lub multi-split.